Zürih Suflesi Tarifi

Tadlandırılmış bu çi­kolata suflesini yemek tarifleri birer kişilik küçük sufle kaplarında hazırlayıp servis ediniz. Zürih suflesini servis etme­den önce üstünü kremşantiyi ve rendelenmiş çikolata serpiniz.

(6-8 kişilik)

3 yumurtanın sarısı ve yumurtanın akı

4 çorba kaşığı neskafe (toz halinde)

90 gr (1/2 su bardağından biraz
az) şeker

100 gr sütsüz (bitter) çikolata
(rendelenmiş)
çorba kaşığı su

500 gr (2 su bardağı) krem şan tiyi.

Büyük bir kasede yumurta sarıları kolay yemek tarifleri şeker ve kahveyi yumurta te ­li yada elektrikli çırpıcı ile kalınla­şıp krema kıvamına gelene kadar çırptıktan sonra kaseyi bir kenara bırakınız. Küçük bir tencereye su­yu koyup çok ağır ateşte çikolata­nın yarısını tahta bir kaşıkla ara- sıra karıştırarak suda eritiniz. Çi­kolata eriyince pratik yemek tarifleri bir iki kez daha karıştırdıktan sonra tencereyi ateşten alınız. Çikolatalı karışımı yumurtalı karışıma katıp iyice karıştırınız. Kremanın yarısı­nı da madeni bir kaşıkla karışıma ekleyip yeniden karıştırınız.

Orta boy bir kasede, yumurta aklarını yumurta teli yada elek­trikli çırpıcı ile sert kuleler oluşa­na kadar resimli yemek tarifleri çırpınız. Çırpılmış yu­murta aklarını madeni bir kaşıkla çikolatalı karışıma katınız. Karışı­mı 750 gr’lık (3 1/2 su bardağı su alan) sufle kaplarına boşaltıp, kap­ları buzdolabının buzluğuna kaldı­rarak 4 saat soğutunuz.

Kapları buzluktan alıp kalan 1 su bardağı kremayı bir sıkma torbasına koyarak üstlerine sıkı­nız. Kalan 50 gr rendelenmiş çiko­latayı da suflelerin üstüne serpip servis ediniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*