Ziyafet Tartöletleri Tarifi

Yaz mevsiminde yemek arala­rında resimli yemek tarifleri yada yemek üstüne tatlı olarak servis edilebilen ziyafet tartöletleri, kremayla doldurulup, çi­lekle süslenmiş­tir.

(9 tartölet)

1 tatlı kaşığı tereyağı

180 gr (1 1/2 su bardağı) yağlı Fransız hamuru (bkz. Fran­sız hamuru, yağlı)

Harcı:

1 yumurta 4 tatlı kaşığı şeker

1 çorba kaşığı un

300 gr (1 1/2 su bardağı) süt

1 çay kaşığı vanilya esansı

Kaplaması:

350 gr küçük çilek (temizlenip, yıkanmış)

4 çorba kaşığı (4 yaprak) je­latin

1/4 su bardağı su

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (220°C) getirip, ısıtınız. Tartölet kalıbını pratik yemek tarifleri 1 tatlı kaşı­ğı tereyağla yağlayıp, bir kenara bırakınız.

Unlanmış tezgahta yağlı Fran­sız hamurunu 0,5 sm kalınlığında açınız. 7,5 sm’lik bir pasta kesici­siyle 9 hamur dairesi kesip, tar­tölet kalıplarına koyduktan sonra, parmaklarınızla bastırarak yerleş­tiriniz.

Kalıpları fırına koyup boş ola­rak 10-15 dakika, hamur hafifçe kahverengileşene kadar, pişiriniz. Kalıpları fırından alıp, soğumaya bırakınız.

Hamur kaseleri soğuyunca tartöletleri kalıplardan çıkarıp, bir kenara bırakınız.

Bu arada harcı hazırlamak için, küçük bir kasede kolay yemek tarifleri yumurta, şe­ker, un ve 1 çorba kaşığı sütü tah­ta bir kaşıkla karıştırınız. Kalan sütü ve vanilya esansını küçük bir tencerede orta ateşte kaynatınız. Süt kaynayınca tencereyi ateşten alıp, vanilyalı sütü yumurtalı ka­rışıma katınız. Karışımı süzerek karışıma katınız. Karışımı süzerek ye­niden tencereye boşaltıp, tencereyi orta ateşe oturtunuz. 3-4 dakika, sürekli karıştırarak pişiriniz. Ka­rışım kaynar kaynamaz tencereyi ateşten alıp, soğumaya bırakınız. Harç soğuyunca, her hamur kase­sine 2 çorba kaşığı harç dolduru­nuz. Çilekleri harçların üstünü tamamen kaplayacak biçimde di­zip, hamur kaselerini bir kenara bırakınız.

Küçük bir tencerede jelatin, su karıştırınız. Tencereyi orta ateşe oturtup, sü­rekli karıştırarak 2 dakika, karışım kaynayana kadar yemek tarifleri pişiriniz. Tence­reyi ateşten alıp, içindeki kapla­mayı kaşıkla çileklerin üstüne sü­rünüz.

Tartöletleri buzdolabına kal­dırıp 2 saat soğuttuktan sonra, bir servis tabağına yerleştirerek, ser­vis ediniz.

Resim notu: Hazırlanması kolay olan ziyafet tartöletlerini, kremşantiyi yada dondur­ma ile servis edebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*