Yumurtaları Tartöletleri Tarifi

Tart hamuru ile hazırlanıp, doğranmış yumurtayla doldurulan ve sarmısaklı, fesleğenli mayonezle süslenen bu lezzetli tartöletlerin hem tartölet kaselerini hem de mayonezi önceden hazırlayıp, servisten hemen önce doldurabilirsiniz.

(6 kişilik)

Hamuru:

180 gr (1 1/2 su bardağı) un
1/2 kahve kaşığı tuz

gr (3 çorba kaşığı) + 2 tat­lı kaşığı tereyağ

45 gr (3 çorba kaşığı) margarin 1-2 çorba kaşığı çok soğuk su

Harcı:

2 yumurtanın sarısı

1 çay kaşığı tuz

1 tatlı kaşığı toz hardal 1/2 kahve kaşığı karabiber

1 su bardağı zeytinyağ (oda sı­caklığında)

1 çorba kaşığı limon suyu ya­da sirke

1 büyük diş sarmısak (dövül­müş)

4 yumurta (katı haşlanmış ve ince kıyılmış)

Süslemesi:

1 yumurta (katı haşlanıp, di­limlenmiş) .

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (200°C) getirip, ısıtınız.

Hamuru hazırlamak yemek tarifleri için unu, ve tuzu orta boy bir kaseye eleyi­niz. 45 gr (3 çorba kaşığı) tereyağ ile margarini bıçakla küçük parça­lara kesip, ekleyiniz Parmaklarınız­la yağı karışım ekmek içi görünü­münü alana kadar una yediriniz. Unlu karışıma 1 çorba kaşığı çok soğuk su katıp, bıçakla karıştırı­nız. Ellerinizle pürtüksüz bir ha­mur elde edene kadar yoğurunuz.

Hamur çok kuruysa kalan 1 çor­ba kaşığı soğuk suyu da katınız.) Hamuru buzdolabına kaldırıp, 30 dakika dinlendiriniz.

Kalan 2 tatlı kaşığı tereyağla 6 tartölet kalıbını kolay yemek tarifleri yağlayıp, bir ke­nara bırakınız.

Harcı hazırlamak için yumur­ta sarıları, tuz, hardal, ve karabi­beri orta boy bir kaseye koyunuz. Bir yumurta teliyle harcı iyice ka­rışana kadar çırpınız. Zeytinyağı damla damla ve sürekli karıştıra­rak ekleyiniz. Zeytinyağı çabuk katmayınız, yoksa mayonez kesilir. Mayonez koyulaşınca zeytinyağı daha hızlı katabilirsiniz.) Arasıra pratik yemek tarifleri birkaç damla limon suyu yada sir­ke katarak, mayonezin çok koyu­laşmamasını sağlayınız. Zeytinyağın hepsini kattıktan sonra, kalan limon suyu yada sirkeyi de katıp, yeniden karıştırınız. Mayonezin ta­dına bakarak gerekirse biraz daha tuz, hardal yada sirke ekleyiniz. Sarmısağı katıp, birkaç kez daha karıştırdıktan sonra, hazırladığınız bu harcı buzdolabına kaldırınız.

Hamuru buzdolabından alıp, hafifçe unlanmış tezgahta resimli yemek tarifleri 0,5 sm kalınlığında açınız. 10 sm’lik pas­ta kesicisiyle hamurdan 6 daire çı­karınız. Yağlanmış tartölet kalıp­larına hamur dairelerini yerleşti­rip dikkatle bastırınız. Bıçakla ha­murların kenarlarını düzeltiniz. Tartölet kalıplarını buruşturulmuş alüminyum kağıtla kaplayıp, fırı­na sürerek 10 dakika pişiriniz. (Alüminyum kağıtları çıkarıp, ha­murları 5 dakika daha kızarıncaya kadar pişiriniz.)

Kalıpları fırından alıp, bir ke­narda 30 dakika soğumaya bırak­tıktan sonra, tartöletleri kalıplar­dan çıkarınız.

Tartöletleri yarıyarıya kıyıl­mış yumurtayla doldurunuz. Yu­murtaların üstüne kaseleri doldu­racak kadar mayonez dökünüz. Tartöletleriler dilim katı haşlan­mış yumurtayla süsleyip, soğuk olarak servis ediniz.

Resim notu: Yumurta tartöletlerini, davetlerinizde ordövr yada giriş yemeği olarak ser­vis edebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*