Yeşil Elma Tartı Tarifi

Geleneksel bir Amerikan tar­tı olan yeşil elma tartı, genellikle soğuk olarak, yanında soğuk kre­mayla servis edilir; ama sıcak ola­rak da servis edilebilir.

(4-6 kişilik)

2 büyük ekşi elma (kabukları soyulup, çekirdekli kısımları çıkarılmış ve irice dilimlenmiş)

1 portakalın kabuğu (ince rendelenmiş)

1 çorba kaşığı portakal suyu (1/2 su bardağı)

1 çorba kaşığı şeker

2 yumurtanın sarısı (hafifçe çırpılmış)

22,5 sm’lik hamur kasesi-I (bkz. Hamur kasesi-I).

 

Önce, fırınınızı resimli yemek tarifleri orta sıcaklığa (170°C) getirip, ısıtınız.

Orta boy bir tencereye dilim­lenmiş elmaları, portakal kabuğu rendesini, portakal suyunu ve 120 gr (1/2 su bardağı) şekeri koyup, karıştırınız.

Tencerenin kapağını kapatıp orta ateşe oturtunuz. 20-25 daki­ka, elmalar iyice yumuşayıp püremsi bir kıvama gelene kadar pi­şiriniz.

Tencereyi ateşten alıp, tahta bir kaşığın sırtıyla pratik yemek tarifleri elmaları ezerek püre haline getiriniz. Elma püre­sinin tadına bakıp, gerekiyorsa bi­raz daha şeker ekleyiniz. Elma pü­resini 10 dakika kadar bir kenarda soğutunuz. Yumurta sarılarını ka­tıp çatalla çabuk çabuk, iyice ka­rıştırınız. Karışımı kaşıkla hamur kasesine boşaltıp, kalan 1 çorba kaşığı şekeri üstüne serpiniz. Tar­tı fırının orta katına sürüp 30-35 dakika, harcı koyulaşana ve hafif­çe sertleşene kadar pişiriniz.

Tartı fırından alıp, sıcak ya­da soğuk olarak kolay yemek tarifleri servis ediniz.

Resim notu: Ekşi elma, şeker, portakal suyu ve yu­murta karışımının yemek tarifleri hamur kasesinde pi­şirilmesiyle hazırlanan yeşil elma tar­tını, konuklarınız çok beğeneceklerdir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*