Yenibahar ve Tarçın Keki Tarifi

Geleneksel bir İngiliz keki olan yenibahar ve tarçın kekini in­ce dilimler halinde çay sofraları­nızda servis edebilirsiniz.

(15 sm’lik 1 kek)

90 gr (6 çorba kaşığı)

2 tat­lı kaşığı tereyağ

3 çorba kaşığı pekmez

90 gr (1/2 su bardağı) şeker

1 yumurta

1 yumurtanın akı

180 gr (1 1/2 su bardağı) un

2 tatlı kaşığı kabartma tozu 1 kahve kaşığı yenibahar

1 kahve kaşığı tarçın 2-3 karanfil (dövülmüş istenir­se)

1/2 limonun suyu

1 çorba kaşığı süt

180 gr (1 su bardağı) ceviz (kı­rılmış)

2 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi

Kaplaması:

2 çorba kaşığı un (elenmiş)

2 çorba kaşığı şeker 1 tatlı kaşığı limon kabuğu rendesi

1 çay kaşığı hindistancevizi rendesi

30 gr (2 çorba kaşığı) tereyağı

60 gr (1/3 su bardağı) ceviz (kırılmış).

Kaplamayı hazırlamak için orta boy bir kasede un, şeker, li­mon kabuğu rendesi ve hindistan­cevizi rendesini karıştırınız. Tere­yağı bıçakla ufak ufak kesip ekle­yerek, parmaklarınızla yağı una, karışım ekmek içi görünümü ala­na kadar yediriniz. Cevizleri ek­leyip, bıçakla karıştırdıktan son­ra bir kenara bırakınız.

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (180 C) getirip, ısıtınız.

1 tatlı kaşığı tereyağla, kenar­ları açılan 15 sm’lik bir kek kalı­bını yağlayınız. Kalıba alüminyum kağıt döşeyip, kalan 1 çay kaşığı tereyağla alüminyum kağıdı yağ­layınız. Büyük bir kasede, kalan 90 gr (6 çorba kaşığı) tereyağı tahta bir kaşıkla, köpük köpük olana kadar kabartınız. Pekmez ve şekeri ekleyerek pürtüksüz olup krema kıvamı alana kadar kabar­tınız. Yumurta ve yumurta akını katıp, birkaç kez daha karıştırı­nız.

Un, kabartma tozu, yeniba­har, tarçın, zencefil ve karanfili (istenirse) orta boy bir kaseye ele­yiniz. Büyük madeni bir kaşıkla, unlu karışımı krema kıvamındaki karışıma karıştırınız.. Limon su­yu, süt, ceviz ve limon kabuğu ren­desini katıp, bütün harç iyice ka­rışana kadar karıştırınız. Hazırla­dığınız bu hamuru yağlanmış kek kalıbına boşaltıp, kaplamayı ha­murun üstüne serpiniz. Kalıbı fı­rına sürüp 1 saat, ortasına batı­rılan bir şiş temiz çıkana kadar pişiriniz.

Kalıbı fırından alıp, 5 dakika soğuttuktan sonra keki tel ızgaraya çıkararak, iyice soğuduktan sonra servis ediniz.

Resim notu: Çok lezzetli ve güzel görünüşlü olan yenibahar ve. tarçın kekini, zengin bir tatlı olduğu için ince dilimler halinde servis etmek gerekir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*