Yaz Dönümü Rüyası Tarifi

Ağaççileklerinin bezeyle karıştırılmasıyla hazırlanan yaz dönümü rüyası, hazırlanması uzun süren yemek tarifleri ama çok lezzetli bir tatlıdır.

(6-8 kişilik)

120 gr Fransız usulü mereng (bkz. Mereng, Fransız usulü)
400 gr ağaççileği (temizlenmiş)

1 /2 su bardağı su

2 çorba kaşığı şeker

2 paket ağaççileği jölesi (2 ½ su bardağı kaynar suda eritilmiş)

10 bisküvi (küçük parçalara kırılmış)

240 gr (1 su bardağı) krem şantiyi

2 çorba kaşığı badem (kaynar suya batırılıp, ince zarları soyularak ikiye ayrılmış).

20 sm’lik kenarları açılan bir kek kalıbının altını çıkarıp, içine alüminyum kağıt döşedikten sonra, kalıbı yeniden birleştiriniz.

Önce, fırmmızı hafifçe (140 C) ısıtınız. Bir fırın tepsisini alüminyum kağıtla döşeyiniz.

Bir tatlı kaşığıyla mereng karımından kolay yemek tarifleri tepsiye kaşık kaşık yer­leştiriniz. (Bu miktardan 15 mereng çıkmalıdır.) Tepsiyi fırının orta katına sürüp 1 saat, merengler sararana kadar pişiriniz. Tepsiyi fırından alıp, merenglerin soğumalarını bekleyiniz. Soğudukları zaman hava almayan teneke bir kutuya koyup, bir kenara bırakınız.

Süsleme için birkaç ağaççileği ayırarak, kalan pratik yemek tarifleri ağaççileklerini orta boy bir tencereye koyup, su ve şekeri ekleyiniz. Tencereyi ağır ateşe oturtup, karışımı arasıra karıştırarak 5 dakika pişiriniz. Tencereyi ateşten alıp, karışımı büyük bir kaseye boşaltınız. Jöleyi katıp bisküvileri içine ufalayınız iyice karıştırınız. Karışımı alüminyum kağıt döşediğiniz kek kalıbına boşaltıp, buzdolabına kaldırarak 6 saat yada 1 gece soğutunuz.

Kek kalıbını buzdolabından alınız. Altını dikkatle çıkarıp (jöle kolaylıkla kayacaktır), jölenin kenarlarından alüminyum kağıdı çekip alarak jöleyi bir servis tabağına yerleştiriniz.

Jölenin üstüne krem şantiyiyi kaşıkla koyup, düz kenarlı resimli yemek tarifleri bir bıçakla düzeltiniz. Üstünü hazırladığınız merengler, badem ve ayırdığınız ağaççilekleriyle süsleyip, servis ediniz.

Resim notu: Yaz dönümü rüyasını yemeklerden sonra lezzetli bir tatlı olarak servis edebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*