Windsor Çöreği Tarifi

İçine tatlı badem kreması dol­durulmuş ay biçiminde Windsor çörekleri, son derece lezzetlidir.

(12 çörek)

Hamuru:

30 gr (2 çorba kaşığı) + 2 tat­lı kaşığı tereyağı

15 gr taze (yaş) maya

1 çay kaşığı şeker

2 çorba kaşığı ılık su

240 gr (2 su bardağı) un

1 çay kaşığı tuz

1/2 su bardağından biraz fazla süt (ılık)

120 gr (1 su bardağı) tart hamuru-II (bkz. Tart hamuru-II)

Harcı:

180 gr (1 su bardağı) badem (çe­kilmiş)

120 gr pudra şekeri

1 yumurta (hafifçe çırpılmış) 60 gr (1/3 su bardağı) kuşüzü­mü

Kaplaması:

1 yumurtanın sarısı (hafifçe çırpılmış).

1 tatlı kaşığı tereyağıyla iki bü­yük tepsiyi yağlayıp, bir kenara bırakınız.

Mayayı küçük bir kaseye ufa­layıp, şekerle birlikte yemek tarifleri çatalla ezi­niz. Ilık suyu katıp, mayayla ka­bartarak pürtüksüz bir bulamaç yapınız. Kaseyi sıcak ve esintisiz bir yerde 15-20 dakika, maya ka­barıp köpük köpük olana kadar bekletiniz.

Unu ve tuzu ısıtılmış büyük bir kaseye eleyiniz. Ortasında çu­kur açıp mayayı, kalan 30 gr (2 çorba kaşığı) eritilmiş yağı ve sü­tü katınız. Parmaklarınızla yada bir spatulaylâ unu, sıvı harcın içi­ne azar azar yedirerek karıştırınız. Bütün un karışana ve hamur ke­narlardan ayrılana kadar karıştır­maya devam ediniz. Hamuru ha­fifçe unlanmış tezgaha alıp, 10 dakika yoğurunuz. (Hamur tezga­ha yapışırsa biraz daha un ekleyi­niz. Hamur pürtüksüz ve esnek ol­malıdır). Kaseyi çalkalayıp kolay yemek tarifleri iyice kuruladıktan sonra hafifçe yağla­yınız. Hamuru top yapıp kaseye koyunuz. Üstünü temiz ve nemli bir bezle örterek, sıcak ve esintisiz bir yerde 1-1,5 saat, hamur 2 kat kabarana kadar bekletiniz.

Bu arada harcı hazırlamak için badem, şeker ve yumurtayı orta boy bir kaseye koyunuz. Ça­talla karışımı pürtüksüz ve sert olana kadar kabartınız. Kuş üzümünü ekleyip bir kenara bırakınız.

Kabarmış hamuru kaseden unlanmış tezgaha alarak, 5 dakika yoğurunuz. Hamuru pratik yemek tarifleri büyük bir dikdörtgen biçiminde açınız. Tart hamurunu mayalı hamurun yarısı uzunluğunda bir dikdörtgen biçi­minde açınız. Tart hamurunu ma­yalı hamurun yarışma yerleştirip, öteki yarısını üstüne katlayarak, tart hamurunu örtünüz. Hamuru merdaneyi sürekli ileri doğru ite­rek kare biçiminde açıp, üçe katlayınız. Hamuru açık tarafı size bakacak biçimde çevirip, yeniden açınız. Bu işlemi iki kez daha tek­rarlayınız.

Önce, fırınınızı yüksek sıcak­lığa (220 *C) getirip, ısıtınız.

Hamuru 2 sm kalınlığında bü­yük bir dikdörtgen biçiminde açıp, 12 üçgen kesiniz. Her üçgenin ortasına bir tatlı kaşığı bademli harç koyup, kenardan 0,5 sm bı­rakarak sürünüz. Üçgenlerin ke­narını suyla hafifçe ıslatınız. Ge­niş kenardan başlayarak rulo ha­linde sarıp hilal biçimi veriniz. Çörekleri aralıklı olarak tepsiye yerleştirip, üstlerine çırpılmış yu­murtayı fırçayla sürünüz. Tepsi­leri resimli yemek tarifleri fırına sürüp 8-10 dakika, çö­rekler kabarıp kızarana kadar pi­şiriniz.

Tepsileri fırından alıp, çörek­leri 5 dakika ılındırdıktan sonra, soğumaları için tel ızgaraya çıka­rınız. Tamamen soğuyunca, servis ediniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*