Uskumru Dolması Tarifi

Hazırlanması oldukça güç ama çok değişik bir yemek olan us­kumru dolmasını, konuklarınız çok beğeneceklerdir.

(8 uskumru dolması)

8 uskumru balığı 45 gr (3 çorba kaşığı) tereyağı 200 gr dolmalık fıstık

3 soğan (ince doğranmış)

2-3 karides (haşlanıp, kabukla­rı ayıklandıktan sonra kü­çük parçalara doğranmış)  [istenirse]

1 demet maydanoz (ince doğ­ranmış)

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

1 tatlı kaşığı yenibahar

180 gr (1 1/2 su bardağı) un

400 gr (2 su bardağı) rafine yağ.

Balıkların kafalarını kesip, karınlarını resimli yemek tarifleri yarmadan içlerini te­mizleyiniz. Keskin bir bıçakla baş taraflarının çevresini 5 sm derin­liğinde, derisini zedelemeden oyu­nuz. Balıkları avucunuzun içine alıp birkaç kez hafifçe sıkarak et­lerini gevşetiniz. Kuyruklarının 2-3 sm üstünden ve başın alt kıs­mından kalın kılçıklarını kırıp, sağa sola oynatarak çıkarınız.

Balıkları tezgaha yatırıp eli­nizle yuvarlayarak içlerindeki et­leri çıkarınız. (Bütün bu işlem bo­yunca balığın derisinin yırtılmamasına özen gösteriniz.) Çıkan balık etlerini doğrayıp, boşalan derileriyle birlikte bir kenara bı­rakınız.

Tereyağı küçük bir tavada orta ateşte eritiniz. Yağ kızınca pratik yemek tarifleri dolmalık fıstıkları koyup 1-2 da­kika, renkleri hafifçe sararana kadar, bir kaşık yada çatalla ka­rıştırarak kavurunuz. Soğanı ek­leyip 3-4 dakika, hafifçe pembeleşene kadar pişirdikten sonra, balıketlerini ve karidesleri (istenir­se) katıp 3-4 dakika daha pişiri­niz. Maydanozu, tuzu, biberi ve yenibaharı ekleyip, 2-3 dakika daha pişirdikten sonra ta­vayı ateşten alınız.

Hazırladığınız bu harcı, dik­katli bir biçimde, balık derilerinin kolay yemek tarifleri içine doldurunuz.

Unu yayvan bir tabağa koyu­nuz. Rafine yağı orta boy bir ta­vada orta ateşte kızdırınız. Dol­durulmuş balıkları una bulayıp fazla unlarını silkeledikten sonra tavada 2-3 dakika, her iki yan­ları pembeleşene yemek tarifleri kadar kızartınız. Kızarmış balık dolmalarını bir servis tabağına çıkarıp, bir kenar­da iyice soğuttuktan sonra, servis ediniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*