Tanrıça Sosu Tarifi

Değişik taze yeşilliklerle tadlandırılmış mayonez sosu yemek tarifleri olan tan­rıça sosu, buzdolabında bir hafta saklanabilir ve balık ya da kabuklu deniz ürünlerinin yanında servis edilebilir.

(yaklaşık 2 su bardağı)

2 yumurtanın sarısı

1 tatlı kaşığından biraz az tuz

1 tatlı kaşığından biraz az hardal

1 1/2 kahve kaşığı karabiber

200 gr (1 su bardağı) zeytinyağı

2 çorba kasığı sirke yada limon suyu

3 ançüez filetosu (yağı süzü­lüp, ince doğranmış)

3 taze soğan (ince kıyılmış)

2 çorba kaşığı maydanoz (ince kıyılmış)

2 (atlı kaşığı talinin (ince) [istenirse]

125 gr (1/2 su bardağı) krema.

Yumurta sanları, 1 çay kaşı­ğı tuz, hardal ve biberi orta boy bir kaseye koyup, yumurta teliy­le kolay yemek tarifleri iyice karıştırınız. Zeytinyağı damla damla ve sürekli karıştıra­rak katınız. (Zeytinyağı çabuk katarsanız mayonez kesilebilir. Mayonez tuttuktan sonra, zeytin­yağı daha çabuk katabilirsiniz.) Mayonezin çok koyu olmasını önle­mek için, zaman zaman pratik yemek tarifleri birkaç damla limon suyu ya da sirke ka­tınız. Bütün yağ eklendiği zaman, kalan limon suyu yada sirkenin yarısını katınız. Tadına bakıp, ge­rekiyorsa biraz daha tuz ve hardal ekleyiniz. Ançüez, taze soğan, maydanoz, tarhun (istenirse), ka­lan sirke ya da limon suyu ve ka­lan biberi ekleyiniz. Kremayı ka­tıp, buzdolabında soğuttuktan son­ra servis ediniz.

Resim notu: Mayonezle yapılan ve taze yeşilliklerle tatlandırılan resimli yemek tarifleri tanrıça sosu, balık sala­talarının yanında servis edilebilir.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*