Saray Parfesi Tarifi

Ünlü bir Fransız tatlısı olan saray parfesini kolayca hazırlayıp, yaz akşamları yemeklerden sonra servis edebilirsiniz.

(4 kişilik)

30 gr (2 çorba kaşığı) tereyağ

125 gr (1/2 su bardağı) şeker

1/2 su bardağı su

4 yumurtanın sarısı

1 tatlı kaşığı vanilya esansı

300 gr (1 1/4 su bardağı) krema (iyice çırpılmış).

Şekeri ve tereyağı resimli yemek tarifleri orta boy bir tencereye koyup, yağı ağır ateşte, sürekli karıştırarak eritiniz. Ateşi yükseltip, karışımı bir dakika kaynatınız.

Suyu katıp, sürekli karıştırarak karışımı 5 dakika daha pişiriniz. Tencereyi ateşten alıp, karışımı bir kenarda ılınmaya bırakınız.

Bu arada, ateşe dayanıklı büyük bir cam kasede pratik yemek tarifleri yumurta sarılarını bir çatal ya da yumurta teliyle iyice çırpınız.

Vanilya esansı katıp, tenceredeki ılınmış şeker – tereyağı karışımını azar azar dökerek, bütün malzeme karışana kadar çırpmaya devam ediniz.

Kaseyi yarıya kadar sıcak su dolu bir tencereye yerleştirip, tencereyi ağır ateşe oturtunuz. Kasedeki karışımı 5-8 dakika, hafif ve kabarık olana kadar, sürekli çırparak pişiriniz. Tencereyi ateşten alıp, kaseyi tencereden kolay yemek tarifleri çıkararak, bir kenarda ılınmaya bırakınız.

Karışım tamamen soğuyunca, kremayı ekleyip karıştırınız. Kremalı karışımı yaklaşık 3,5 su bardağı su alan bir kalıba döküp, üs-tünü alüminyum kağıtla örtünüz. Kalıbı buzdolabınızın buzluğuna kaldırıp, en az 4 saat soğutunuz.

Kalıbı buzdolabından çıkarıp, dibini sıcak suya sokup çıkarınız. iç kenarlarında çepeçevre bir bıçak gezdirerek, tatlıyı gevşetiniz. Kalıbın üstüne soğutulmuş bir servis tabağı yerleştirip, kalıbı tersyüz yemek tarifleri ediniz. (Parfe kalıba kolaylıkla çıkacaktır.) Parfenizi servis ediniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*