Saltanat Kayığı Tarifi

Saltanat kayığı taze kayısı ve kayısı reçeliyle hazırlanan lezzetli bir tatlıdır.

(14 kayık)

180 gr (1 1/2 su bardağı) un

Kahve kaşığının ucuyla tuz

60 gr (4 çorba kaşığı) tereyağ

4-5 çorba kaşığı çok soğuk su

60 gr (4 çorba kaşığı) margarin

2 tatlı kaşığı şeker

7 taze kayısı

125 gr (1/3 su bardağı) kayısı reçeli.

Hamuru hazırlamak için yemek tarifleri unu ve tuzu orta boy bir kaseye eleyip, tereyağın yarısını (2 çorba kaşığı) katarak parmaklarınızla una yediriniz. Soğuk suyu ekleyip, bıçakla karıştırarak, sıkı bir hamur elde ediniz.

Hamuru hafifçe unlanmış bir tezgaha koyup, ellerinizle kare biçimi veriniz. Hamuru dikdörtgen biçiminde açıp, 2/3’sine margarinin yarısını (2 çorba kaşığı) ufak ufak keserek serpiştiriniz. Margarin içte kalacak biçimde, hamuru yeniden kare biçimine getirerek, katlayınız.

Hamuru ters – yüz edip yeniden dikdörtgen biçiminde açınız. Kalan kolay yemek tarifleri 2 çorba kaşığı margarini yeniden küçük parçalar halinde, hamurun 2/3’sine serpiştiriniz. Margarin içte kalacak biçimde, hamuru kare biçimine getirerek katlayınız. Hamuru yeniden açıp, yağlı kağıda sararak buzdolabında 10 dakika dinlendiriniz. Hamuru buzdolabından alıp, kalan 2 çorba kaşığı tereyağ ile aynı açma ve katlama işlemlerini tekrarlayınız.

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (220°C) getirip, ısıtınız.

Hamuru 3 mm kalınlığında açıp, oval bir hamur kesiciyle pratik yemek tarifleri hamurdan 14 parça kesiniz. Hamurları kayık biçimi kalıplara yerleştirip, pişerken kabarmaması için diplerini çatalla deliniz. Her kayığa 1/2 kahve kaşığı şeker serpiniz.

Taze kayısıların çekirdeklerini çıkarıp, her birini dörde bölünüz. Kayısı parçalarını ikişer iki-şer, iç tarafları yukarı bakacak biçimde kayıkların içine yerleştiriniz.

Kayıkları fırına sürüp 20 dakika pişiriniz. Pişmiş kayıkları fırından alıp, bir tel ızgara üstünde ılınmaya bırakınız. Kayıklar ılınınca kalıplarından çıkarınız. Bir kaşıkla kayısı reçelini kayıklara eşit miktarda doldurup, servis ediniz.

 

Resim notu: Lezzetli bir tatlı olan saltanat kayığını, yemeklerin sonunda resimli yemek tarifleri servis edebilirsiniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*