Patlıcanlı Omlet Tarifi

Bu çok değişik İran omletini, domates salatasıyla servis edebi­lirsiniz.

(2-3 kişilik)

4 yumurta

3 çorba kaşığı rafine yağ 1 orta boy soğan (ince doğran­mış)

1 orta boy patlıcan resimli yemek tarifleri (2 sm’lik küp biçiminde doğranmış ve tuzlu suda bekletilip kuru­lanmış) 1 kahve kaşığı kimyon 3/4 tatlı kaşığı tuz 1 çay kaşığı karabiber 1 1/2 çorba kaşığı soğuk su 15 gr (1 çorba kaşığı) tereyağı

Rafine yağı orta boy bir tava­da, orta ateşte kızdırınız. Soğan­ları ekleyip ara sıra karıştırarak 8-10 dakika, renkleri pembeleşene kadar pişiriniz.

Patlıcanları katıp, sürekli ka­rıştırarak pratik yemek tarifleri 3 dakika pişiriniz. 1 çay kaşığı tuz, 1 kahve kaşığı karabi­ber ve kimyonu ekleyip, ateşi kı­sarak 10 dakika, patlıcanlara ça­tal kolayca batana kadar pişiri­niz. Tavayı ateşten indirip bir ke­nara bırakınız.

Orta boy bir kasede yumurta, kalan tuz, kalan biber ve suyu ça­talla iyice çırpınız. Tavadaki pat­lıcanlı karışımı katıp, hepsini iyi­ce karıştırarak bir kenara bırakı­nız.

Tereyağı orta boy bir omlet tavasında, orta ateşte kolay yemek tarifleri kızdırıp, yumurta-patlıcan karışımını tavaya akıtınız. Karıştırıp, dibinin biraz tutması için bekledikten sonra ateşi kısınız. Spatula yada düz ke­narlı bir bıçakla omletin kenarla­rını kaldırıp, tavayı öne doğru eğerek, üstteki kısmı tavaya akıtı­nız. Tavayı düz olarak yeniden ateşe oturtup, omletin altının biraz tutmasını bekleyiniz.

Tavayı ateşten alıp, üstüne orta boy bir tabak kapatınız. Alt­üst ederek, omleti yemek tarifleri tabağa çıkarı­nız. Omleti kızarmış dibi üste ge­lecek biçimde yeniden tavaya kay­dırıp, 1 dakika daha pişiriniz.

Tavayı ateşten alıp, omleti, ısıtılmış servis tabağına kaydırı­nız. Omleti dilim dilim keserek servis ediniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*