Oviedo Yahnisi Tarifi

Bol ve lezzetli soslu bu İspan­yol yemeğini, pilav yada patates püresiyle servis edebilirsiniz.

(4 kişilik)

1 kg dana eti (kuşbaşı doğ­ranmış)

7 çorba kaşığı zeytinyağ

3 diş sarmısak (dövülmüş)

1 1/2 tatlı kaşığı tuz

1 büyük soğan (dilimlenmiş)

500 gr patlıcan (küp biçiminde kesilip, tuzlu suda bırakıl­mış)

1/2 limonun kabuğu (rendelen­miş)

1 /2 limonun suyu

125 gr (1 su bardağı) iri siyah zeytin (çekirdekleri çıkarıl­mış)

2 büyük domates (kabukları soyulup, doğranmış)

Baharat torbası:

4sap maydanoz

1 fiske kekik

1 defne yaprağı.

Büyük bir tencereye 4 çorba kaşığı yemek tarifleri zeytinyağ koyup, orta ateş­te kızdırınız; 2 diş sarmısak ek­leyip (sık sık karıştırarak 1 dakika pişiriniz.

Etleri azar azar katıp, sık sık karıştırarak 10 dakika, her yanla­rı pembeleşene kadar pişiriniz. De­likli bir kepçeyle, kızaran etleri bir tabağa çıkarıp, öteki etleri de aynı biçimde pişiriniz.

Bütün etler kızarınca, hepsi­ni kolay yemek tarifleri yeniden tencereye koyup, ve baharat torbasını katarak, 1 tatlı kaşığı tuz serpiniz. kaynamağa başlayınca tencerenin kapağını kapatıp, yemeği 1,5-2 sa­at, bıçağın ucu etlere kolaylıkla batana kadar pişiriniz.

Yemeğin pişmesinden 1 saat önce, kalan pratik yemek tarifleri 3 çorba kaşığı yağı başka bir büyük tencerede kızdı­rıp, soğanı ve kalan 1 diş sarımsa­ğı ekleyiniz. Ara sıra karıştırarak 8-10 dakika, soğanlar pembeleşene kadar pişiriniz.

Patlıcanları katıp, sürekli ka­rıştırarak 5 dakika pişiriniz. Do­mates, limon kabuğu, limon suyu ve kalan 1/2 tatlı kaşığı tuzu ek­leyip, tencerenin kapağını kapata­rak ateşi kısınız. Sebzeleri 15 da­kika pişirip, tencereyi ateşten in­direrek bir kenara bırakınız. Öte­ki tenceredeki etler pişince, de­likli bir kepçeyle etleri bir tabağa çıkarınız.

Baharat torbasını tencereden çıkarıp atınız. Ateşi açıp, tencere­deki resimli yemek tarifleri sosu 5 dakika kaynatınız. Et­leri yeniden tencereye koyup, öte­ki tenceredeki patlıcanlı karılımı ve zeytinleri katıp, karıştırınız.

Ateşi kısıp, yahniyi 20 daki­ka daha pişiriniz.

Tencereyi ateşten indirip, yahniyi ısıtılmış bir servis taba­ğına boşaltarak servis ediniz.

 

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*