Kremalı Zürih Rulosu Tarifi

Kremalı Zürih rulosu, doldu­rulmadan önce rulo haline getiri­lip soğutulmalıdır (yoksa kreması erir).

(22,5 sm’lik 1 rulo)

2 tatlı kaşığı tereyağ

75 gr (1/2 su bardağı 4- 2 çor­ba kaşığı)

1 tatlı kaşığı un

120 gr (1/2 su bardağı) -t- 2 tat­lı kaşığı şeker

3 yumurta

1 çorba kaşığı kakao

2 tatlı kaşığı mısır nişastası

Harcı:

90 gr (6 çorba kaşığı) tereyağ

350 gr (3 su bardağı) pudra şe­keri (elenmiş)

1 tatlı kaşığı vanilya esansı

1 tatlı kaşığı kahve (1 çorba kaşığı kaynar suda eritilmiş)

2 çorba kaşığı krema.

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (200 °C) getirip, ısıtınız.

1 tatlı kaşığı tereyağıyla 22,5 X 32,5 sm’lik bir rulo yemek tarifleri kalıbını yağlayınız. Kalıbın altına ve ke­narlarına yağlı kağıt döşeyip, ka­lan 1 tatlı kaşığı tereyağla yağla­yınız. 1 tatlı kaşığı un ve 1 tatlı kaşığı şeker serperek kalıbı çevi­rip, her tarafını una ve şekere bu­layınız. Kalıbı ters çevirip fazla un ve şekeri silkeledikten sonra, bir kenara bırakınız.

Yumurtaları büyük ve ateşe dayanıklı bir cam kaseye koyup, yumurta teli yada elektrikli çırpı­cıyla hafifçe çırpınız. Kalan 120 gr (1/2 su bardağı) şekeri ekleyip, bütün malzeme iyice karışana ka­dar çırpmaya devam ediniz. Büyük bir tencereyi yarıya kadar sıcak suyla doldurup, ağır ateşe oturtu­nuz. Kaseyi tencerenin içine yerleş­tirip, yumurta – şeker karışımını kalınlaşana kadar çırpınız. Tence­reyi ateşten alıp, kaseyi içinden çıkararak, karışımı soğuyana ka­dar çırpmaya kolay yemek tarifleri devam ediniz. Kalan 90 gr (3/4 su bardağı) unu ve ka­kaoyu yumurta – şeker karışım

a eleyip, büyük madeni bir kaşıkla dikkatle karıştırınız. Hazırladığı­nız bu sulu hamuru kalıba döküp, kaşığın sırtıyla düzeltiniz. Kalıbı fırına sürüp, hamuru 10-12 dakika, parmağınızla hafifçe bastırdığınız­da kabarıp eski halini alana kadar pişiriniz.

Bu arada tezgahın üstüne ka­lıptan biraz daha büyük 1 tabaka yağlı kağıt koyup, mısır nişastasını kağıdın üstüne eleyiniz. Keki fırından alıp, 2 dakika soğumaya bıraktıktan sonra, hazırladığınız yağlı pratik yemek tarifleri kağıdın üstüne alıp, altında­ki yağlı kağıdı şeritler halinde çı­karıp atınız. Keskin bir bıçakla ke­kin uzun kenarını düzeltip, artan parçaları atınız. Keki kağıtla bir­likte rulo biçiminde kıvırıp, tel ız­garada iyice soğumasını bekleyiniz.

Bu arada haremi hazırlamak için büyük bir kasede tereyağı resimli yemek tarifleri tah­ta bir kaşıkla köpük köpük olana kadar kabartınız. Pudra şekerini katıp, karışım pürtüksüz olana ka­dar karıştırınız. Vanilya esansını, kahve karışımı ve kremayı ek­leyerek bütün malzemeler iyice karışana kadar karıştırınız.

Keki tezgaha alıp, dikkatle açınız. Kağıdı çıkarıp atınız. Kre­mayı kekin üstüne sürerek yeniden rulo yapıp, üstüne kalan 1 tatlı ka­şığı şekeri serpiniz.

Ruloyu açık tarafı alta gele­cek biçimde bir servis tabağına yer­leştirip, 2,5 sm’lik dilimlere kese­rek servis ediniz.

Resim notu: Kremalı Zürih rulosunu, çay sofrala­rında servis edebilirsiniz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*