Kapari Uskumru Tarifi

Hazırlanması kolay olan kapa­rin uskumruyu, öğle ve akşam ye­meklerinde yanında haşlanmış taze patatesle servis edebilirsiniz.

(4 kişilik

4 büyük uskumru balığı (file­tosu ve derisi çıkarılıp, büyük kılçıkları saklanmış)

1/4 su bardağı su

1 küçük soğan (dilimlenmiş)

1 çay kaşığı tuz

1 çay kaşığı karabiber

15 gr (1 çorba kaşığı) tereyağı

1 çorba kaşığı un

1 yumurtanın sarısı (1 çorba kaşığı kremayla çırpılmış)

2 çorba kaşığı kapari (bakka­lınızda bulabilirsiniz)

1 tatlı kaşığı limon suyu Baharat torbası:

4 sap maydanoz 1 fiske kekik 1 defne yaprağı

Uskumruların resimli yemek tarifleri büyük kılçıkla­rım ortadan 2’ye kırıp, büyük bir tencereye koyunuz. Su, soğan ve baharat torbasını ekleyip tencere­yi orta ateşe oturtarak, suyu kay­natınız. Kaynayınca ateşi iyice kı­sıp, 30 dakika daha kaynatınız. Tencereyi alıp, balık suyunu orta boy bir kaseye süzünüz (süzgeçte kalan kılçıkları, soğanları ve baha­rat torbasını atınız). Süzdüğünüz balık suyunu yeniden tencereye boşaltıp, tencereyi harlı ateşe oturtarak, içinde 1/2 su bardağı ba­lık suyu kalana kadar kaynatınız.

Önce, fırınınızı orta sıcaklığa (180° C) getirip, ısıtınız.

Filetoları büyük bir tepsiye yerleştiriniz. Üstüne pratik yemek tarifleri çek­tirdiğiniz balık suyunu döküp, tuz ve biberi serpiniz. Tepsiyi alümin-‘ yum kağıtla örtüp, fırında 40-45 dakika, çatalla bakıldığında balık pul pul ayrılana kadar pişiriniz. Tepsiyi fırından alıp, pişme suyunu bir kaseye boşaltınız. Tep­sinin üstünü örtüp filetoların bir kenarda sıcak kalmalarını sağla­yınız. Pişme suyuna 1 1/4 su bar­dağı miktarını buluncaya kadar yada su ekleyip, bir kenara bırakınız.

Önce, ızgaranızı yüksek sıcak­lıkta kızdırınız.

Küçük bir tencerede, tereyağı orta ateşte eritiniz. Tencereyi ateşten alıp kolay yemek tarifleri tahta bir kaşıkla unu ekleyerek, pürtüksüz oluncaya ka­dar karıştırınız. Kasedeki pişme suyunu yavaş yavaş ve sürekli ka­rıştırarak katınız. Tencereyi ateşe oturtup, sürekli karıştırarak 2-3 dakika, sos pürtüksüz olup koyulaşıncaya kadar pişiriniz.

Tencereyi ateşten alıp, yu­murta sarısı ve krema karışımı ile kapari ve limon suyunu yemek tarifleri katınız. Sosu tepsideki filetoların üstüne döküp tepsiyi ızgaraya sürünüz. 1-2 dakika balıkların üstü kızar­mağa başlayıncaya kadar pişiriniz. Tepsiyi ızgaradan alıp, balıklarını­zı servis ediniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*