İngiliz Usulü Armutlu Tart Tarifi

Zorluk Derecesi: kolay

Süresi: bir saat ile iki buçuk saat arası

Kaç Kişilik:

Bu lezzetli armutlu tart, fı­rından çıkar çıkmaz, sıcak olarak servis edilir.

Hamur:

180 gr (1 1/2 su bardağı) un

2 tatlı kaşığı şeker

Kahve kaşığının ucuyla tuz

6 çorba kaşığı    margarin

1 ya da 2 çorba kaşığı    buzlu    su

Harç:

500 gr sert armut (soyulup ince ince dilimlenmiş)

120 gr (1/2 su bardağı) toz şe­ker

1 çay kaşığı hindistan cevizi rendesi

1 yumurta

30 gr (1/4 su bardağı) un 150 gr krema

2 çorba kaşığı pudra şekeri.

Hamuru hazırlamak için resimli yemek tarifleri unu, şekeri ve tuzu orta boy bir kâseye eleyiniz. Bıçakla ince ince keserek yağı ekleyiniz. Hamur ince ufalan­mış ekmek görünümü verinceye kadar, parmak uçlarınızla yağı una yediriniz. 1 yemek kaşığı buzlu suyu, bıçak yardımıyla unlu karı­şıma karıştırınız. Hamuru yumu­şak bir hal alana kadar yoğuru­nuz (hamur kuruysa, daha sonra, biraz daha buzlu su katınız); üs­tünü örterek yarım saat kadar buzdolabında bekletiniz.

Fırını önceden orta sıcaklık­ta (190°C) ısıtınız.

Unlanmış hamur tahtasında hamuru pratik yemek tarifleri çok ince ve kenarları, pi­şeceği 20 cm çapındaki tart kalı­bından 2 cm daha geniş olarak açınız. Hamuru merdanenin üstüne alarak tart kalıbına yerleştiriniz.

İçi hazırlamak için, armut dilimlerini derin olmayan bir kâ­seye kolay yemek tarifleri alarak üstlerine şeker ve hin­distan cevizinin yarısını serpiniz. Her taraflarının şeker ve hindis­tan ceviziyle örtülmesi için yavaş­ça karıştırınız. Armutları turta ka­lıbına yerleştiriniz.

Tartın harcını hazırlamak için yumurtayı küçük bir kâseye kırıp kalan şekeri ekleyiniz. Karışım ko­yu ve sarı bir renk alana kadar tahta kaşıkla çırpınız. Un ve krema ekleyiniz. Kremayı ar­mutların üstüne dökünüz. Kalıbı firma koyarak 25-30 dakika pişiri­niz. Üstüne pudra şekerini kalınca bir tabaka halinde serpiştirerek 15-20 dakika daha, pudra şe­keri yemek tarifleri eriyip tartın içine sokulan bir şiş kuru ve temiz çıkana kadar pi­şiriniz. Armutlu tartı fırından ala­rak hemen servis ediniz.

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*