Alabalık Köftesi Tarifi

Zorluk Derecesi: özel dikkat gerektirir

Süresi: 70 dk.

Kaç Kişilik: 4

 

Alabalık köftesini balık ye­meklerinizin yanında garnitür ola­rak servis edebilirsiniz. Köfteleri hazırlarken, dilerseniz alabalık yerine kalkan balığı da kullanabilir­siniz.

 

30 gr (2 çorba kaşığı) tereyağı

60 gr (1/2 su bardağı) un

60 gr (1/4 su bardağı) acı kre­ma

200 gr alabalık filetosu (kıyma haline getirilmiş)

1 yumurta (hafifçe çırpılmış)

1 kahve kaşığı tuz

1 kahve kaşığı karabiber

1 kahve kaşığının ucuyla pul kırmızıbiber.

Küçük yemek tarifleri bir tavada 1 çorba ka­şığı yağı hafif ateşte eritiniz. Ta­vayı ateşten alarak tahta bir ka­şıkla unu tereyağa ekleyip pürtüksüz olana kadar karıştırınız. He­men sonra, yavaş yavaş karıştırmaya devam ederek, kremasını ek­leyiniz. Tavayı, tekrar ateşe koyup 2-3 dakika, karışım koyulaşana kadar pişiriniz. Tavayı ateşten alıp içine balığı, yumurtayı, tu­zu, kırmızı ve karabiberi koya­rak iyice karıştırınız. Bu karışımı bir kaba koyup, 30 dakika kadar dinlendirmek için buzdolabına kolay yemek tarifleri kal­dırınız.

Kalan tereyağ ile orta boy bir tavayı yağlayınız. Yarışma kadar sıcak su doldurup tavayı ateşe koyunuz. Su kaynayana kadar ısıtı­nız.

Bu arada kâseyi buzdolabın­dan alınız. Karışımın kaşıklara ya­pışmaması için pratik yemek tarifleri her gerektiğinde soğuk suya sokarak, kâsedeki ka­rışımı iki tatlı kaşığına silme dol­durunuz. Sonra kaşıkları üst üste bastırarak meydana getireceğiniz köfteleri sıcak, suda pişiriniz. Köf­teleri 10-15 dakika, kabarıp sertleşene kadar pişirdikten sonra, he­men kevgirle alıp resimli yemek tarifleri bir tabakta süzülmelerini bekleyiniz. Köfteleri­niz servise hazırdır.

 

Resim notu: Alabalık köftesini herhangi bir balık yemeğinin yanında ikram edebilirsi­niz.

 

İlk yorum yapan olun

Bir yanıt bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


*